Edukacyjne bajki dla dzieci

Bajka z założenia powinna czegoś uczyć. Większość z nich kończy się morałem, który ma uświadomić oglądającym jakiś problem lub też przekazać wzorzec. Bajki edukacyjne pełnią tę funkcję podwójnie, ponieważ bardzo często uczą również praktycznych rzeczy i zachowań.


Dzięki ich oglądaniu nasza pociecha może nauczyć się wielu praktycznych i przydatnych w codziennym życiu czynności, dlatego warto jest pozwolić dziecku takowe seanse oglądać. Bardzo dobrze jest, gdy podczas emisji obecny jest także rodzic, który może niektóre sprawy wytłumaczyć i dodatkowo wyjaśnić. Wszystko to bardzo korzystnie wpływa na dziecko i jego rozwój, dzięki czemu możemy zakładać, że będzie ono miało ułatwiony start w dorosłe życie.

02.03.2011. 10:00

Pomysły na ciekawe opowiadania

Nieraz głowimy się nad tym jak tu wymyślić ciekawe opowiadanie, które by w pełni zainteresowało małą pociechę.


Przyznam jedno, iż z doświadczenia wiem, iż wiele wymyślać nie trzeba, najistotniejsze w opowiadaniu bajek, czy też w opowieściach jest właśnie sam fakt opowiadania. Dzieciaki szalenie lubią słuchać mamy, taty, czy dziadka, którzy ze szczerą uwagą i chęcią poświęcają mu czas. Tematem opowiadań mogą być ciekawe dla dziecka zdarzenia z życia codziennego (pełne morałów), ale także zupełnie fantazyjne opowiadania, pozornie niemające niczego wspólnego z realną rzeczywistością. Przede wszystkim „tworząc” opowiadania dla maluchów wsłuchajmy się w ich potrzeby, tak na przykład, jeżeli nasze dziecko zafascynowane jest światem prehistorycznym wymyślajmy opowiadania, których bohaterami będą dinozaury. Zarówno z punktu widzenia słuchacza, jak i „opowiadacza” powinna to być obopólna przyjemność i korzyść, czyli przeżycie wartościowe dla nas samych, jak i dla naszych małych słuchaczy.

16.02.2011. 11:10

Jak opowiadać dzieciom bajki?

bajka

Chyba każdy z nas, kiedy sięgnie do okresu dzieciństwa zobaczy w swej wyobraźni opowiadającą bajki mamę, babcię, czy ciocię. Chwile te zapamiętały się w naszej pamięci jako coś magicznego i nieuchwytnego.


I tak właśnie należy opowiadać bajki dzieciom, by wyzwalać w nich magiczne uczucia, by przenoście je w świat bajkowy, fantazyjny, doskonały i nieco nieokreślony, nienamacalny. Opowiadanie bajek służy głównie rozwijaniu fantazji dzieciaków, ich wrażliwości i subtelności. Dzięki bajkom dzieci uczą się odkrywać oblicza uczuć (radość, smutek, miłość, złość) i różnorakich form radzenia sobie z nimi, a także tego jak zachowywać się względem innych czy w różnorakich sytuacjach życiowych. Pamiętajmy opowiadanie bajek to bynajmniej nie blacha sprawa, baki to najprostsza a zarazem najdoskonalsza forma poznawania świata i jego aspektów w postaci ludzkich zachowań (morały, mądrości). Czytajmy i opowiadajmy dzieciom bajki w sposób mądry, wartościowy i taki by sprawiały im niekończące się chwile radości i niesamowitości, które zapamiętuje się na całe życie.

15.02.2011. 17:53

Kategorie:

Nowe wiadomości:

Nowe komentarze:

  • Brak komentarzy

RSS Feeds: